61. POHOD DU MOS Severnoprimorske sekcije

»OKROG TOLMINA«

4. 9. 2024.

Pohodniki smo se tokrat zbrali v Tolminu, Zaradi poletne vročine smo se odločili za lažjo in varianto pohoda, Izbrali smo krožno pot okoli Tolmina, ki nas je vodila mimo kar nekaj znamenitosti.

Ob 8,30 se nas je na parkirišču P2 Štrklepce zbralo 6 pohodnikov. Vidi se da se še niso končala letovanja in da je na Primorskem prej začela »Bandima« oz. trgatev grozdja. Pač kdo je bil je bil. Po novi pešpoti ki vodi proti Tolminskim koritom smo na polovici iste zavili desno navzdol do prve točke.

Vojaško pokopališče iz 1.SV na Ločah.  Na Ločah pri Tolminu je bilo leta 1916 urejeno pokopališče avstro-ogrskih vojakov, ki so padli v bojih med Vodelom in Krnom. Med njimi so bili tudi italijanski in nemški vojaki, ki pa so jih Italijani in Nemci v letih 1938–39 prekopali. Tipski nagrobni spomeniki ne označujejo grobnih polj, temveč so po pokopališču razporejeni simbolično. Samo posebni kamniti spomeniki označujejo dejanska grobna polja. Na sredini pokopališča stoji spomenik v obliki piramide. Posvečen je padlim vojakom 30. pehotnega polka cesarske in kraljeve vojske (KuK IR 30). Danes na pokopališču počiva čez 3000 padlih vojakov.

Po ogledu smo nadaljevali ob Tolminki mimo žage, nad staro ribogojnico in se pri most spustili do same reke na novo Učno pot ob Tolminki. Gre za pot ob reki, ki naslavlja soško postrv in problematiko ohranjanja avtohtonih vrst, ribištvo in ribogojstvo. Pot je tudi nova možnost za rekreacijo, obiskovalcem pa odpira dostop do reke na tem doslej neprehodnem območju. Panoji ob poti so nas seznanili z ribami ki živijo na tem področju, kakor tudi o zgodovini ribogojstva na Tolminskem.

Na lepo urejenem prostoru  za počitek smo si privoščili malico.

Pod novim mostom na Tolminski obvoznici ki se v lepem loku pne nad reko smo prišli do Tolminskega sotočja, kjer se Tolminka izliva v Sočo. Lepota kraja je izjemna.

Nemška kostnica, ogled je omogočil Tolminski muzej

This slideshow requires JavaScript.

Nedaleč od Tolmina, ob sotočju Soče in Tolminke, je nemška država leta 1938 zgradila kostnico, v kateri so pokopani posmrtni ostanki nemških vojakov, padlih na bojišču v okolici Tolmina v 12. soški ofenzivi. Materiali za izgradnjo tega pomembnega kulturnozgodovinskega in arhitekturnega spomenika so bili v Tolmin pripeljani večinoma iz Nemčije, objekt je gradilo podjetje iz Münchna. Osrednji del spomenika predstavlja kapela, ki je v notranjosti razdeljena na dva dela: v prvem so imena padlih vojakov vrezana v štiri hrastove plošče, v drugem, z umetelno kovano pregrado ločenem prostoru, pa so na stene izpisana v mozaični tehniki. V sredini grobnega prostora je oblikovana grobnica neznanega vojaka v počastitev vseh tam pokopanih, katerih imen ne poznam.

Ob vseh teh spomenikih se vprašaš za koga in zakaj toliko trpljenja in žrtev.

Pohod smo končali v nekdanji vojašnici Tolmin. Srečanje smo nadaljevali v domu KS Volarje. Marko in njegova soproga in Vito so nam pripravili krompir s skuto in pravo »Wolarsko friko«. Izredno okusno in nasitno.  Poplaknili z kozarcem rujnega . Hvala za izredno pogostitev. Pohod smo sklenili zadovoljni in polni novih vtisov.

Martin Gerlič