IZLET Z JAVNIM PREVOZOM V KRANJ

9. 4. 2025.

Člani naše sekcije smo v aprilu organizirali izlet v Kranj z javnim prevozom. Izleta se je udeležilo 18 članov in njihovih partnerjev.

Z obnovljene železniške postaje Nova Gorica smo se z vlakom odpeljali po Bohinjski progi proti Jesenicam. Na Mostu na Soči so se pridružili še Tolminci. V Jesenicah smo prestopili na nov elektromotorni vlak za Kranj. Kakšna je razlika v vožnji z ropotuljo, ki vozi po Bohinjski progi in z modernim vlakom. Neprimerljiva.

Po prihodu na železniško postajo Kranj je bila prva na programu dobra kavica. Nato smo se napotili v staro mestno jedro. Dokler smo čakali na našo vodičko smo še sami malo raziskovali Kranj.

Vodička Ana nas je seznanila najprej z 6000 letno zgodovino mesta Kranj, ki je dejansko dobilo ime po keltski besedi za kamen. Vodila nas je skozi staro mestno jedro kjer smo si ogledali predvsem :glavno gotsko cerkev sv. Kancijana , ki je izredno lepa gotska cerkev. Stoji na mestu starejše cerkve iz 6. stoletja, kar sodi med najstarejša cerkvena središča na slovenskih tleh. Cerkev predstavlja najbolj prepoznavno zgradbo v mestni veduti. Poleg nje stoji kostnica. V pokritem podzemnem prostoru so vidni zidani temelji poznoantične krstilnice, Gre za največje staroslovansko grobišče na Slovenskem.

V starem mestnem jedru so tudi  številne meščanske hiše, med njimi: Mitničarsko, Pavšlarjevo, Layerjevo, Staro Pošto, Gimnazijo in Mestno hišo ter druge, ki so pomemben del identitete mestnega življenja. Ogledali smo si tudi galerijo Prešernovih nagrajencev,

Svoj pečat pa so v mestu pustile mnoge pomembne osebnosti. Največji slovenski pesnik France Prešeren je tu preživel zadnji dve leti svojega življenja (1846–1849), mesto Kranj pa je postalo varuh njegove dediščine, ki smo jo spoznali med ogledom .Iz njegovega življenja smo izvedeli da dejansko ne obstaja nobeno njegova originalna slika Med znanimi Kranjčani so bili tudi razsvetljenec in mecen umetnikov Žiga Zois , poznobaročni slikar Leopold Layer , pesnik Simon Jenko in izumitelj fotografije na steklo Janez Puhar pa tudi pisatelj Ivan Tavčar.

Velik pečat sta v Kranju pustila tudi arhitekta Jože Plečnik, velja za enega najpomembnejših pionirjev sodobne arhitekture na svetu. Tudi v Kranju je pustil svoj pečat v Prešernovem gledališču, ki je bilo leta 1952 prezidano po njegovih načrtih in obogateno s fasado in z arkadami. Oblikoval stopnišče, arkade in vodnjak ob prezbiteriju Roženvenske cerkve, s katerim je skušal oblikovati monumentalen vhod v mesto Kranj.

Na koncu smo si ogledali še grad Kiselstein s prelepim dvoriščem in stolpom v katerem je urejeno manjše gledališče.

V dobri uri in pol smo izvedeli in spoznali veliko lepega o starem mestnem jedru Kranja. Na žalost pa si nismo mogli ogledati sotočja Kokre in Save ker razgledna ploščad ni v funkciji.

Po ogledu smo se raztepli po okoliških lokalih kjer si je vsak privezal dušo po svoje.

Po Jelenovem klancu smo se spustili do železniške postaje in se vsi zadovoljni z vlakom vrnili v naše kraje.

Martin Gerlič