2. december 2023: »TA VESELI DAN KULTURE« – CENTER ROG 

Članice in člani ljubljanske sekcije DU MO smo si v soboto, 2. 12. 2023 ogledali Kreativno in družabno središče Center Rog (Center Rog) in na ta način obeležili praznik, »Ta veseli dan kulture«, ki ga od leta 2000 praznujemo na dan, ko se je rodil dr. France Prešern. Lansko leto smo si ogledali obnovljeno in prenovljeno »Cukrarno«, letos pa obnovljen in prenovljen »Center Rog«. Ne moremo reči, da se v prestolnici nič ne dogaja, …
Na ogledu, ki je trajal približno eno uro, nam je prijazna, profesionalna in strokovna ga. Alja Fir, ena od vodij projektov iz Centra Rog, povedala veliko o zgodovini stavbe, programih Centra Rog, razložila kako se včlaniti in postati uporabnik Centra Rog ter kaj vse je mogoče početi v prostorih Centra Rog. Prijazno nam je pokazala in predstavila Center Rog.

O Kreativno in družabnem središču Center Rog:

26. 10. 2023 je Javni zavod Kreativno in družabno središče Center Rog odprlo svoja vrata.
To je velikopotezen projekt mesta Ljubljana, investicija vredna cca.: 25 MIO EUR, ki je nekdanjo usnjarno, nato tovarno legendarnih Rogovih koles, potem propadajočo stavbo, ki je postala skvot in socialni center za pomoč beguncem, spremenil v povsem nov Center Rog, povsem novo in dostopno kreativno družabno stičišče. Projekt so že od samega začetka spremljali očitki, da bo postal zgolj del mestne kulise, namenjene turistom in bogatim investitorjem, kjer bodo lahko uživali in delali le izbrani. Dejstvo pa je, da je ta sodoben Centar Rog zrasel na nevarnih ruševinah, polnih smeti in nevarnih odpadkov, kjer so »bivali« skvoterji, ki so si nekako »prisvojili« javni prostor. V soglasju in dogovoru z Mestno občino Ljubljana, naj bi ta degradiran prostor pod določenimi pogoji uporabljali do začetka prenove. Ker se kljub dogovoru niso želeli izseliti, se je zadeva preselila na sodišče. Po dolgem sodnem odločanju in dokončni odločitvi sodišča so ga pač morali zapustiti. Vrhovno sodišče je namreč odločilo v prid Mestne občine Ljubljana. Pravnomočna sodba je bila pravna podlaga, da so lahko začeli s prenovo nekdanje tovarne Rog. V času uradnega odprtja Centra Rog, 26. 10. 2023 je bila izvedena protestna akcija, na kateri so udeleženci protesta okoli novega centra sklenili živi obroč, skušali preprečiti otvoritev in preprečiti prihod gostov. Protest se je stopnjeval do nasilja tako, da je morala posredovati policija. Pri tem pa so v »mazaški akciji« protestniki naredili za več 10.000,00 EUR škode. To so storili samo zato, ker imajo, po njihovo: »dovolj arogantne, elitistične in nasilne mestne politike«. Pri tem pa pozabljajo, da je Mestna občina Ljubljana nekaterim »starim Rogovcem« zagotovila nadomestne prostore, nekaterim, s katerimi pa je bila v sporu na sodišču, pa je v postopku mediacije, brezplačno ponudila 600 kvadratnih metrov površin v novem Centru Rog. To ponudbo Mestne občine Ljubljana so »stari Rogovci« zavrnili. Tudi zaradi tega smo si želeli ogledati nov Center Rog.

Kaj je sploh novo družabno središče Center Rog:
To je sodoben izdelovalniški prostor, namenjen vsem, ki radi ustvarjajo z rokami, ne glede na znanje in starost. Devet proizvodnih laboratorijev, ki so srce hiše, predstavlja prostor za učenje in uporabo tako tradicionalnih kot tudi sodobnih in digitalnih tehnologij. V Centru Rog se vsakdo lahko ukvarja s povsem konkretnimi in otipljivimi izzivi, od popravila različnih predmetov do izboljšav in izdelave novih, inovativnih in družbeno koristnih izdelkov. V Centru Rog je tudi devetnajst projektnih studiev in pet rezidenčnih stanovanj, poleg tega pa še enota Mestne knjižnice Ljubljana, knjižnica Rog, velika razstavno-prireditvena dvorana, kavarna, bistro in restavracija ter več trgovin z lokalnimi izdelki. Pred Centrom Rog je velik javni park, v udobno opremljenih drop-in kotičkih v vseh nadstropjih pa lahko kadarkoli počivaš, delaš ali se družiš.
Center Rog s sodobno infrastrukturo, znanjem in mednarodnimi povezavami omogoča ustvarjalcem, organizacijam, podjetjem in meščanom ustvarjalno podporno okolje za razvoj družbeno koristnih inovativnih projektov na področju izdelovalništva, urbanega rokodelstva, uporabnih umetnosti, oblikovanja in arhitekture.
Hkrati s prenovo Roga je bil urejen tudi Park izbrisanih. To je nova javna zelena površina s zasajenimi drevesi ter spomenikom v obliki črke Ć. Prenovljeno je bilo tudi Petkovškovo nabrežje in tako še povečano območje za pešce in kolesarje. Območje ob Ljubljanici od središča mesta proti prenovljeni Galeriji Cukrarna je tudi lepo posodobljeno, oživljeno in povezano v celoto.
Center Rog obsega skoraj 9.000 m2. Vsakdo si lahko ogleda, kaj vse se dogaja v Centru Rog. Tako si lahko v živo ogleda delavnice, studie, razstavno dvorano, knjižnico, rezidence … skratka vse, kar se nahaja v Centru Rog.

Zanimivost:
Med elementi, ki so jih ohranili pri prenovi je zanimiv tlak iz masivnih macesnovih kock v rastru opeke v prvem nadstropju. Takšnega so premogle v tistem času ne samo industrijske stavbe, ampak tudi vhodne veže staromeščanskih stavb. Za rekonstrukcijo tlaka so posebej za to stavbo poiskali primerna borova drevesa, ki jih je bilo treba ustrezno posušiti in obdelati. Takšen tlak je prvo nadstropje tovarne prekrival že nekoč, le da je bil premazan s katranom, česar pa zaradi sodobnih zahtev glede protipožarne varnosti niso mogli rekonstruirati na tak način, zato so ga naoljili v enakem barvnem odtenku. Izvajalec zahtevne prenove tlaka je bilo v Mizarstvo Ovsenik iz Kranja.

Koncept delovanja Centra Rog:
Letna članarina v Centru Rog znaša 15 evrov, oziroma 10 evrov za študente, mlade do 25. leta, starejše od 65 let, brezposelne in prosilce za azil, s to pa bo mogoče kupiti uporabniške pakete, pri čemer bo na primer za mesečno uporabo vseh delavnic brez popustov treba odšteti 60 evrov. Vodeni programi, kot so delavnice in tečaji, bodo za člane cenovno ugodnejši. Delavnice: lesarska, kovinarska, keramičarska, steklarska, tekstilna in zelena delavnica, delavnica za nakit, kuharska delavnica in fablab bodo poleg samostojnega dela omogočale tudi vodene tečaje, delavnice, usposabljanje za delo s strojno opremo ter kmalu tudi počitniška varstva in vsebine za osnovne in srednje šole. Za praktične tečaje pa bodo predvsem v dopoldanskem času na voljo tudi fakultetam partnerske Univerze v Ljubljani. Bogata vsebina in  program.

Knjižnica in razstava Rog
Večina delavnic je v svojih prostorih v Centru Rog je svoje delovanje že zagnala, nekaj pa se jih še pripravlja na začetek delovanja. Knjižnica Rog, ki je del mreže Mestne knjižnice Ljubljana je odprta že dober mesec dni. V veliki dvorani v prvem nadstropju je na ogled tudi monumentalna fotografska razstava Rog avtorjev, fotografov Branka Čeaka in Jureta Horvata, ki sta več kot dve leti s fotoaparatom spremljala preobrazbo nekdanje tovarne Rog v kreativno in družabno središče. Zelo zanimiva razstava. V dveh letih sta fotografa posnela približno 4000 fotografij, izmed katerih jih je na razstavo uvrščenih okrog 40. Na velikih formatih sta ohranila tako podobo nekdanje tovarne, potem ko so jo izpraznili njeni nekdanji uporabniki, kot delavce s stroji, ki so prišli zatem in sta jih spoznavala ob njihovem delu. Razstavo spremlja fotoknjiga, ki sta jo oblikovala Anja Delbello in Aljaž Vesel, poznana kot oblikovalski tandem AA.

Zgodovina poslopja tovarne Rog:
Zgodovina industrijske dejavnosti na tem območju sega v leto 1871, ko je Ivan Janesch v Šempeterskem predmestju kupil pašno zemljišče ter leta 1879 na njem zgradil približno 120 metrov dolgo in 8.5 metrov široko enonadstropno opečnato tovarniško poslopje, tedaj največje v Ljubljani. Manjšo strojarno je sin Ivan Janesch ml. leta 1882 nadgradil za eno nadstropje ter proizvodnjo razširil na izdelavo usnjenih izdelkov. Konec 19. stoletja je tovarna zaposlovala do 100 delavcev.
Šempetrsko predmestje so od nekdaj naseljevali predvsem usnjarji, strojarji, torbarji in barvarji, torej obrtniki, ki zaradi škodljivih snovi, uporabljanih pri svojem delu, niso imeli prostora znotraj mestnega obzidja. Leta 1900 je tovarno kupil veletrgovec z usnjem Karl Pollak, jo povečal in moderniziral. Tovarna je bila po patentu francoskega inženirja Francoişa Hannebiqua in na podlagi načrtov statika Aloisa Krala nadgrajena s tremi nadstropji z značilnimi vidnimi podolžnimi in prečnimi betonskimi vezmi. Prvi armiranobetonski tovarniški objekt v Ljubljani je bil z zelo dolgim in ozkim poslopjem ter številnimi zastekljenimi površinami zasnovan tako, da so bili proizvodni prostori kar najbolje osvetljeni z naravno svetlobo.

Tovarna koles in pisalnih strojev Rog:
V času gospodarske krize, okoli leta 1930, se je podjetje zaradi prezadolženosti znašlo v finančnih težavah in prešlo v prisilno upravo Mestne hranilnice. Leta 1938 je obratovanje tovarne prevzela nova družba Indus d.d, ki je leta 1945 prešla v državne roke. V tem času je v kompleksu na Viču delovala tovarna koles in pisalnih strojev Rog, ki je zaradi povečane proizvodnje kmalu postal premajhen, zato jim je Svet za industrijo v Ljubljani v uporabo dodelil tovarniške prostore nekdanje tovarne usnja INDUS. Tovarna je delovala na tem območju vse do devetdesetih let 20. stoletja, s čimer se je zaključila avtentična raba objekta. Od leta 1991, ko je bila v objektu opuščena proizvodnja, do leta 2002, ko je Mestna občina Ljubljana kupila objekt, so potekala razmišljanja in razprave o prihodnosti tega območja. Vsem razpravam pa je bilo skupno, da se območje nameni javnim programom. Osrednja stavba kompleksa tovarne Rog je na podlagi Odloka o zaščiti Poljanskega in Šempetrskega predmestja razglašena za kulturno dediščino in je eden zadnjih ohranjenih kakovostnih primerov stare industrijske arhitekture v Ljubljani. Revitalizacija je priložnost za ponovno ovrednotenje značilne industrijske stavbe s pomembnimi prvinami tehnične dediščine stare tovarne, ki bo po prenovi služila novim vsebinam.

Razvoj Centra Rog:
Razvojna zgodba Centra Rog sega v leto 2007, ko je Mestna občina Ljubljana pričela projekt revitalizacije tovarne Rog in skupaj s projektno skupino strokovnjakov izdelala prvotno programsko zasnovo, ki je služila kot osnova za arhitekturne načrte, ki so bili dokončani leta 2008. Istega leta je gospodarska kriza obnovitvena dela odložila, poleg tega pa so nekdanjo tovarniško stavbo z dvoriščem od leta 2006 zasedali različni uporabniki. Njihovo število se je z leti spreminjalo, propadajoče prostore, ki niso imeli ne elektrike ne vode, pa so zasedali na podlagi neformalnega dogovora z Mestno občino Ljubljana. Uporabo tega močno degradiranega prostora je mesto toleriralo, saj je želelo tudi na ta način premostiti nenehno potrebo po novih prostorih za ustvarjalne dejavnosti. V naslednjih letih so se tukaj odvijale kulturne, umetniške, športne, socialne vsebine, marsikatere so v mestu pustile pomemben pečat.
Prvotni načrti iz leta 2007 so bili preverjeni skozi triletni raziskovalni projekt Second Chance, ki je vključeval več kot 300 deležnikov, vključno z začasnimi uporabniki prostorov, ustvarjalci, izobraževalnimi in kulturnimi organizacijami, odločevalci, podjetniki, mednarodnimi kulturnimi delavci in sosedi. Potrjeni so bili vsi ključni vidiki razvojnega projekta Center Rog iz leta 2007, je pa živahna in plodna razprava prispevala dragocene izboljšave načrtov na način, da se razvije nov organizacijski model, ki bi združil vrsto sektorjev kreativne in kulturne industrije v skupnem proizvodnem prostoru, kjer bi si lahko izmenjevali znanje in ideje. Izsledki razvojnega projekta Second Chance so bili implementirani skozi pilotni projekt RogLab, ki je bil zasnovan kot produkcijski, izobraževalni in predstavitveni prostor. Namen pilotnega projekta tega javnega multidisciplinarnega vozlišča, ki z vrhunskim tehnološkim znanjem in infrastrukturo podpira ustvarjalce in izdelovalce pri opredmetenju novih zamisli, je v majhnem merilu razvijati potenciale vsebin in načinov delovanja.
Za razvojni model Centra Rog je ekipa RogLaba leta 2018 prejela nagrado mreže evropskih mest Eurocities za inovativnost. Program Centra Rog, ki že od leta 2010 nastaja skozi širok participativni proces, je sooblikovalo več kot 6000 uporabnic in uporabnikov, 450 strokovnjakinj in strokovnjakov in 80 partnerskih organizacij iz Slovenije kot iz tujine. Od  ustanovitve javnega zavoda je stalno odprt poziv za partnerske organizacije, pa tudi javne in vabljene pozive za fokusne in delovne skupine. Samo v zadnjem letu se jih je udeležilo več kot 200 posameznic in posameznikov ter organizacij. Razvojni proces Centra Rog kaže, da je izzive od spodaj navzgor mogoče vključiti v politične razprave, spodbuditi inovativnost in dejanske spremembe.
Od približno leta 2013 je prostor zasedala druga generacija začasnih uporabnikov, ki je koncept začasne rabe zavrnila in zahtevala prostor tovarne za stalno rabo in izključno pod lastnimi pogoji. Ker mediacija med temi začasnimi uporabniki in Mestno občino Ljubljana ni bila uspešna, se je leta 2016 pričel sodni spor, ki se je leta 2019 zaključil v korist Mestne občine Ljubljana. Le-ta je posledično svojo lastninsko pravico uveljavila s pravnimi sredstvi, prevzela stavbo in odprla gradbišče za takojšen začetek prenove.
Maja 2021 je Mestna občina Ljubljana ustanovila nov neprofitni javni zavod Center Rog, ki nadaljuje razvojni proces v tesnem sodelovanju z deležniki. V prvi fazi obstoja novi javni zavod skrbi za implementacijo in usklajevanje programske zasnove z zahtevnim procesom prenove zaščitene stavbne kulturne dediščine. Jeseni 2021 je Center Rog v sodelovanju z 52 deležniki, ki so se projektu pridružili prek javnega poziva in neposrednih vabil, izdelal popise opreme in načinov uporabe skupnih proizvodnih laboratorijev. Od novembra 2021 je Center Rog vodil razvojni projekt Skupni prostori – skupne prihodnosti, ki se je zaključil z mednarodno konferenco junija 2022. Pet delovnih skupin se je osredotočalo na pomembna področja, ki jih želijo vključiti v prihodnje delovanje Centra Rog: participativni proračun in soodločanje v javnem zavodu; razvoj orodij za podporo medsektorskemu ustvarjanju družbeno koristnih produktov; skupna uporaba zelenih površin; vključevanje migrantov in beguncev; ter oblikovanja načrta za enakost spolov in raznolikosti (GEDP). Ključne smernice in pripravljene ukrepe bo Center Rog implementiral v obliki pilotnih projektov ter jih na podlagi odzivov uporabnikov izpopolnjeval.
Center Rog bo nadaljeval s participativnimi metodami vključevanja javnosti, izvedbo projektov, usposabljanju, izobraževanji in delavnicami ter preko javnih razpisov iskal najemnike in uporabnike prostorov. Center Rog, v katerem bo delalo 18 zaposlenih, bo s skoraj 50-članskim podpornim tehničnim osebjem, predvsem svobodnjaki, v devetih proizvodnih delavnicah na voljo ne samo poklicnim ustvarjalcem, ampak najširši javnosti.
Kmalu bo začela delovati tudi kavarna v prvem nadstropju, ki se ponaša z izhodom na južno teraso in pogledom na Ljubljanico. Marsikdo jo že razglaša za najlepšo teraso v Ljubljani. Terasa je velika 400 kvadratnih metrov, polovica pa pripada kavarni. Na teraso so vabljeni vsi meščani in uporabniki, ne glede na to ali so gostje kavarne ali ne. Obiskovalec lahko samo pride in uživa. Lahko si tudi prinese knjigo in se prepusti branju ali pa druženju s prijatelji, tako zagotavljajo v Centru Rog.

Zadovoljni in veseli smo, da je kljub vsem težavam in »nasprotovanjem«, stara degradirana stavba nekdanje tovarne Rog, postala sodoben, napreden, inovativen prostor, ki nudi obilo zanimivih programov tako mladim, kakor tudi starejšim ustvarjalcem.
Zahvaljujemo se ga. Alji Fir za izjemno predstavitev, gostoljubje in prijaznost, … Vsem sodelavcem in ustvarjalcem v Centru Rog, pa želimo lepe praznike, srečno Novo leto 2024 in na sploh vse dobro, … Hvala!  

Center Rog – nekaj podatkov:
Investitor: Mestna občina Ljubljana
Površina: 8500 kvadratnih metrov
Začetek projekta: junij 2021
Zaključek projekta: 2023
Skupna površina: 8500 m2 v štirih etažah
Naročnik: Mestna občina Ljubljana
Leta izvedbe: 2021–2023
Idejna zasnova: Boris Bežan, Mara Gabriela Partida Muñoz, Héctor Mendoza Ramírez (biro MX_SI)
Arhitektura in oprema v javnem delu: Boris Bežan in Jaka Bežan (BAX studio), Mara Partida in Héctor (Mendoza Mendoza Partida studio)
Krajinska arhitektura: Matej Kučina, Nika Čufer (Bruto)
Glavni izvajalci: Makro 5;
Projektant gradbenih konstrukcij: Elea IC
Projektant električnih in strojnih inštalacij: Nombiro
Konservatorski nadzor: ZVKDS, Tatjana Adamič
Vrednost investicije: 25 MIO EUR

Viri:
ga. Alja Fir, Center Rog;
Dobrodošli v Rog!;  
Zgodovina Roga;  
Obnova Roga;   

Foto album – Ta veseli dan kulture, 2. 12. 2023

Slike: Jožef Poje, Janez Gomzi, svetovni splet  in osebni arhiv
Foto album – Ta veseli dan kulture, 2. 12. 2023: Jožef Poje in Janez Gomzi
Pripravil: Janez Gomzi
Ljubljana, 2. 12. 2023