8. februar 2025: »Prešernov dan, slovenski kulturni praznik« in »Pohod spomina in prijateljstva v spomin Janeza Svetina«

»Prešernov dan«, s polnim uradnim imenom »Prešernov dan, slovenski kulturni praznik« je osrednji slovenski kulturni praznik in državni praznik, dela prost dan v Republiki Sloveniji. Praznujemo ga na 8. februar, obletnico smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Na ta dan poteka osrednja državna proslava, na kateri podelijo Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada za vrhunske dosežke na področju umetnosti v Sloveniji. Na začetku druge svetovne vojne leta 1941 je po sklepu osvobodilnega gibanja postalo vseslovensko praznovanje obletnice pesnikovega rojstva. 1942 so tudi z mislijo na Prešerna predlagali 7. februar kot slovenski narodni praznik vseslovanske enotnosti. 8. februar pa se kot praznik slovenske kulture praznuje od leta 1945 naprej, predlog zanj so podali člani odseka za prosveto pri Predsedstvu SNOS 28. januarja 1945 v Črnomlju. Dan pesnikove smrti februarja in ne njegovega rojstva decembra je bil primeren zato, ker je tedaj mogoče kritično pregledati kulturne dosežke minulega leta. Po nedokumentiranem pričevanju Borisa Paternuja, ki se je skliceval na Božidarja Jakca, je bil datum smrti namesto datuma rojstva izbran za praznik zato, ker je bilo šele februarja 1945 mogoče praznovanje na osvobojenem ozemlju.

Članice in člani ljubljanske sekcije DU MO smo se na povabilo Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska in Območnega združenja slovenskih častnikov Radovljica priključili pohodnikom na »23. Pohodu spomina in prijateljstva v spomin Janeza Svetine«. Na poti do Bleda smo se ustavili v Kranju, se sprehodili po centru Kranja in si ogledali priprave na »Prešernov semenj«.

Janez Svetina je bil slovenski prevajalec, pisatelj, popotnik in psiholog.  Rojen:  26. 12. 1941 na Rečici pri Bledu, tragično umrl: 28. 6. 1991 v Gornji Radgoni (49 let). Enota JLA poveljstvom polkovnika Berislava Popova je v Gornji Radgoni, Radencih in Hrastju – Moti iz lahkega in težkega orožja obstreljevala stanovanjske hiše. Po pričevanju očividcev je Janez Svetina padel pod streli iz oklepnika JLA 28. 6. 1991 ob 11:38, ko je iz gruče, ki je opazovala napredovanje vojaške kolone stopil na ulico in dvignil fotoaparat, da bi dokumentiral in zabeležil dogajanje. Janez Svetina je bil prva civilna žrtev slovenske osamosvojitvene vojne. Z udeležbo na »Pohodu spomina in prijateljstva v spomin Janeza Svetina«, počastimo spomin nanj in se spomnimo tudi na osamosvojitvene čase.

Pohodnikom »Pohoda spomina in prijateljstva v spomin Janeza Svetina« smo se priključili na pohodu od Bleda do Vrbe. Tako smo tudi mi slovesno obeležili Slovenski kulturni praznik. Pri Prešernovem spomeniku na Bledu smo se udeležili osrednje slovesnosti. Slavnostni govornik na slovesnosti na Bledu je bil Minister za obrambo R Slovenije, g. Borut Sajovic, ki se je ravno tako udeležil pohoda. Vsa zahvala in pohvala za izvedbo kulturne prireditve gre tudi učencem in učenkam, pa tudi profesionalnim učiteljem in učiteljicam Osnovne šole prof. dr. Josipa Plemlja Bled, ki so s svojimi prelepimi pesmimi in deklamacijami lepo popestrili kulturni dogodek.

Po slovesnosti smo se ob 11:00  podali na pohod od Bleda, mimo vasice Zasip in Piškovce, preko reke Save do Vrbe. Hodili smo nekaj manj kot dve uri. V Vrbi smo prisostvovali na osrednji slovesnosti in se ponovno poklonili Francetu Prešernu.

V Vrbi je vsakoletno osrednje dogajanje ob kulturnem prazniku. Vse  zbrane je nagovoril žirovniški župan Leopold Pogačar in poudaril pomen kulture ter pohvalil prizadevanja države, ki se zaveda vrednosti Franceta Prešerna, ter vlaga v obnovo njegove rojstne hiše in druge kulturne projekte. Osrednji govorec pa je bil državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar. Poudaril je pomen kulture in umetnosti tudi za razvoj države, kajti kultura je temelj vsega, kar imamo in je temelj naše državnosti. Pomembna je misel, da je kultura tudi to, kar živimo vsak dan, kako govorimo drug z drugim, kako se spoštujemo in kako prepoznamo lepoto, kajti zaradi kulture smo to, kar smo. Domen Valič, slovenski televizijski voditelj in igralec je izjemno doživeto recitiral nekaj pesnitev iz bogatega Prešernovega ustvarjalnega opusa. Glasbena gostja je bila Monika Avsenik Langus, domačinka iz bližnjih Begunj. Tudi ona je zapela nekaj čudovitih pesmi in polepšala celotno prireditev. Po zaključeni slovesnosti in bogatem kulturnem programu smo se na zasluženo kosilo zapeljali v Drago pri Begunjah na Gorenjskem. V prijetnem okolju in še boljši družbi smo se v Gostišču Draga okrepčali z odličnim kosilom in odlično kapljico. Preživeli smo še en lep dan v super družbi. Zahvaljujemo se SV za zagotovitev avtobusa in vozniku Matjažu Zrimšku za varno vožnjo.

Kontakt: Gostišče Draga: Aleš Tavčar, Chef;

T: 04 530 73 10; M: 040 436 503; E: info@gostisce-draga.si;

Viri:

Prešernov dan – Wikipedija, prosta enciklopedija;

Janez Svetina – Wikipedija;

Gostišče Draga;

Pripravil: Janez Gomzi;

Fotografije: Janez Gomzi, osebni arhiv;

Foto album: g. Jožef Poje;

Povezava do foto albuma: Slovenski kulturni praznik, Vrba 8. 2. 2025;

Ljubljana, 10. 2. 2025