21. november 2024: MIRNA PEČ: MUZEJ LOJZETA SLAKA IN TONETA PAVČKA, … MARTINOVANJE

Članice in člani Ljubljanske sekcije DU MO smo se 21. 11. 2024 podali na Dolenjsko, natančneje v Mirno peč in njeno okolico. Ogledali smo si Mirno peč, obiskali MUZEJ LOJZETA SLAKA IN TONETA PAVČKA v Mirni peči in PAVČKOV DOM v Šentjuriju na Dolenjskem. Kosilo s pridihom martinovanja pa smo imeli na Domačiji Slavkove mladosti na Malem kalu.

Pred prihodom v Mirno peč smo se ustavili v Trebnjem, kjer smo ob odlični jutranji kavici v Gostilni OPARA imeli »ogrevanje« in »pripravo« za obisk Muzeja Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka, saj smo zapeli dve Slakovi ponarodeli pesmi »Čebelar« in »V dolini tihi«, … nato smo pot nadaljevali proti Mirni peči.

MIRNA PEČ je gručasto naselje na Dolenjskem in sedež Občine Mirna Peč. Kraj leži 10 km severno-zahodno od upravne enote Novo mesto sredi gričevnate pokrajine v dolini reke Temenice. Občina Mirna Peč meri 48 km2 in ima 3.050 prebivalcev (1. 1. 2019), ki živijo v 28 naseljih. Občina meji na jugu in jugovzhodu na Mestno občino Novo mesto, na zahodu, severu in severozahodu na Občino Trebnje, na vzhodu in severovzhodu na Občino Mokronog – Trebelno, v ozkem pasu na jugozahodu pa meji tudi na Občino Žužemberk. Spada med mlajše slovenske občine, saj je začela s svojim delovanjem 1. 1. 1999, po površini in številu prebivalcev pa je najmanjša dolenjska občina. Geografsko obsega Občina Mirna Peč tri doline: globodolsko, mirnopeško in šentjursko. Skozi mirnopeško dolino teče reka Temenica, ponikalnica, ki pride na dan v Zijalu in ponikne v Dnu pod Goriško vasjo in je na območju Občine Mirna Peč zaradi svojih značilnih meandrov varovana kot naravna dediščina. Skozi šentjursko dolino teče potok z dvema imenoma: Poljanski potok oz. Igmanca, ker dvakrat v dolini ponikne. Pol kilometra pred Poljanami se mu pridruži Kamen potok izpod Okroglice / Laz. Globodolska dolina nima površinske tekoče vode, ima pa dve podzemni, ki se odtekata v porečje Krke.

V teh dolinah se stikajo robovi dinarskega, alpskega in panonskega sveta. Prevladujejo karbonatne kamenine. Nekateri predeli so izrazito kraški, z vrtačami in kraškimi jamami. V dolinah so naplavljene ravne površine z ilovico in peščeno glino pomešane mehkejše usedline. Večkratni tektonski prelomi so dali pokrajini gričasto obliko. Tektonska prelomnica poteka po strugi reke Temenice.

Ravninskega sveta je malo, še največ v globodolski ravnini, ob Temenici in v ozkem pasu ob avtomobilski cesti v šentjurski dolini. Obdelovalnih površin je nekaj manj kot polovico, samo del teh je v ravninskem svetu, ostalo pa na sosednjih višje ležečih terasah. Ostale površine pokrivajo mešani gozdovi.

IZVOR IMENA: Mirna Peč je ime dobila po reki Temenici, ki teče skozi kraj. Prvotno poimenovanje »Nirna Peč« izvira iz slovanskega glagola »nyrati«, ki je pomenil »prihajati iz zemlje«. Peč pa se nanaša na pečino v Zijalu nad Mirno Pečjo, izpod katere ponikalnica pride na dan. Po ljudskem izročilu se izvor imena Mirna Peč pojavlja v različnih zgodbah. Hudomušneži pravijo, da sta se nekega večera nemirna hlapec in dekla na peči prepirala, ko je gospodar izza mize dejal: »Mir na pêč!« Drugi razlagajo, da so v pečini v Zijalu bivale divje čebele. Imele naj bi dosti medu, a ker nihče ni mogel ponj, se je ta razlival po skalah v reko in tako je dolina dobila ime »Medna Peč«.

MUZEJ LOJZETA SLAKA IN TONETA PAVČKA: 20. 10. 2018 je bil v Mirni Peči odprt Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka, kjer je v sklopu prve faze na ogled stalna razstava o Slakovem življenju in glasbeni poti, s celotno njegovo glasbeno zbirko, predmeti in originalnimi harmonikami. Na razstavi je s pisnim in slikovnim gradivom, s predmeti, glasbo in filmi predstavljeno življenje in delo mirnopeškega rojaka Lojzeta Slaka. Na sprehodu skozi njegovo življenje od rojstva do smrti začutimo vpliv dolenjske pokrajine, ljudi in ljudske glasbe na njegov glasbeni ustvarjalni opus. Slakovo življenje je bilo prežeto z glasbo. Bil je virtuoz na diatonični harmoniki, pisec skladb in besedil ter ustanovitelj in vodja Ansambla Lojzeta Slaka. Harmonikam, ki so pod njegovimi prsti tako nepozabno zvenele, je dodal »Slakov gumb«, ki ga lahko vidimo na razstavljenih harmonikah. V Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči je postavljena stalna razstava o virtuozu na diatonični harmoniki, Lojzetu Slaku. Po uvodnem pozdravu smo si  v muzejski dvorani ogledali kratek film o življenju in umetniški poti  priljubljenega glasbenika. Muzejska vodnica nam je profesionalno, doživeto in empatično predstavila muzej in življenje Lojzeta Slaka. Sledil je najbolj atraktiven del – »harmonika šov«. V prvem delu nam je vodnica predstavila diatonično harmoniko, jo razstavila in pokazala kako deluje harmonika. V nadaljevanju smo ob glasbeni spremljavi in spremljavi harmonike, ki jo je vešče igrala vodnica, zapeli ponarodeli pesmi »V dolini tihi« in »Čebelar«. Obe pesmi smo tega dne večkrat ubrano zapeli. Nato smo si ogledali še zelo zanimiv sodoben interaktiven muzej. Ansambel Lojzeta Slaka je izdal kar lepo število albumov (42) in zgoščenk (33). Lojze Slak je napisal več kot štiristo nepozabnih melodij, med katerimi je veliko ponarodelih in bodo Slovencem ostale za večno zapisane v njihovih srcih. Najbolj je poznan po naslednjih pesmih: Čebelar; Deželica sonca in grozdja; Ej, prijatelj; Glas harmonike; Lunca; Mavrica; Mama, prihajam domov; Po dekle; Postojnska jama; Poštar; Sosedov Francelj; Srečno, mlada Slovenija; Visoko nad oblaki; V dolini tihi, ki je ponarodela. Za svoje ustvarjanje je Lojze Slak prejel številna priznanja in nagrade: Zlati petelin, Zlata čaplja, Slovenski slavček in Lojtrca domačih ter Viktorji, zagotovo največje priznanje tisto, ki mu ga je podelil predsednik republike Slovenije: Častni znak svobode Republike Slovenije.

Pesmi si lahko ogledate na spodnji povezavi.

Harmonika šov – »V dolini tihi«: http://193.77.64.40:82/movie/202411211038.mp4;

Harmonika šov – »Čebelar«: http://193.77.64.40:82/movie/202411211041.mp4;

PAVČKOV DOM V ŠENTJURIJU NA DOLENJSKEM: Po ogledu Muzeja Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni peči smo se napotili v bližnjo idilično vasico Šentjurij na Dolenjskem, ki je rojstni kraj pesnika Toneta Pavčka (1928 – 2011). V Pavčkovem domu, ki se nahaja sredi vasi, je postavljena zbirka pesnikovih slik, knjig in nekaj njegovih stvari. Razstava je nastala v sodelovanju z družino Pavček, predvsem pesnikovo hčerko Sašo Pavček, ki je v trajno last spominske zbirke oddala večino pesnikovih osebnih predmetov, portretov in drugega gradiva. V Pavčkovem domu se nahaja tudi »Pavčkova knjižnica«, ki predstavlja prosto dostopni del spominske zbirke. Ogledali smo si kratek film o življenju in delu ustvarjalnega pesnika Toneta Pavčka. Napisal je številne Pesniške zbirke za otroke (19), izdal številne Slikanice (8), številne Pesniške zbirke za odrasle (20) in Eseje (4). Za svoj bogat opus je prejel številna priznanja in nagrade med drugim tudi Zlati red za zasluge Republike Slovenije. Prijazna vodnica nas je popeljala na ogled cerkvice sv. Jurija, kjer smo se seznanili s številnimi zanimivostmi.

Po ogledu Pavčkovega doma v Šentjuriju na Dolenjskem smo se podali na kosilo v Domačijo Slakove mladosti na Mali Kal, kjer nam je ga. Dragica Barbo pripravila kosilo. Pred kosilom, nam je ga. Anica Levstik, sestrična Lojzeta Slaka, ki vodi tudi oglede v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči, opisala življenje v mladosti Lojzeta Slaka. Seznanili smo se z otroštvom in glasbenimi začetki Lojzeta Slaka. Izdala je tudi obsežno knjigo, posvečeno izjemni glasbeni poti Lojzeta Slaka, zgodovini njegovega ansambla in toplim spominom, ki jih nosijo v srcu njegovi sorodniki, prijatelji, člani ansambla ter številni oboževalci. Ob zvokih Slakove glasbe smo se od dobrem kosilu in cvičku še nekoliko družili in zabavali ob »blagoslovu«, oziroma »krstu« novega vina. S prelepimi vtisi smo se vrnili nazaj proti Ljubljani.

Zaposlenim v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči, kakor tudi vsem ostalim se iskreno zahvaljujemo za lepo doživetje. Prav tako gre zahvala in pohvala vozniku avtobusa,  Lojzetu Ribiču za varno vožnjo.

Viri:

Mirna Peč – Wikipedija, prosta enciklopedija;

O muzeju – Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka;

Tone Pavček – Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka;

Foto album Mirna Peč, november 2024: g. Jožef Poje;

Fotografije: Jožef Poje, Janez Gomzi – osebni arhiv in splet;

This slideshow requires JavaScript.

Pripravil: Janez Gomzi

Ljubljana, 22. 11. 2024