17. oktober 2024: GRAD SNEŽNIK IN OKOLICA

Članice in člani Ljubljanske sekcije DU MO smo se v četrtek, 17. 10. 2024 podali na Notranjsko, točneje v Loško dolino. V Kozariščah pri Starem trgu pri Ložu smo si ogledali Lovsko zbirko in polharski muzej ter grad Snežnik. Po ogledu gradu Snežnik smo se sprehodili po okolici gradu. Na zasluženo kosilo smo se zapeljali v bližnjo okolico, v Žerovnico, v Gostilno in picerijo pri Stani.

Loška dolina s širšo okolico je zagotovo eden od tistih predelov v kraški in gozdnati južni Sloveniji, kjer je bilo polharstvo vedno razširjeno in nekoč tudi gospodarsko pomembno, še danes pa obstaja kot turistična zanimivost in del lovske tradicije. Polšji lov je sestavni del identitete in kulture teh krajev, nič manj od ostrnic, ki jih je opeval Oton Župančič, imenitne naravne in kulturne dediščine ter sobivanja človeka z visoko divjadjo.

Lovska zbirka in Polharski muzej sta v pristavi gradu Snežnik na ogled že od leta 1980. Prijazna vodnica nam je nazorno predstavila zbirko, ki vsebuje trofeje avtohtone divjadi snežniško javorniškega masiva in Cerkniškega jezera. V Polharskem muzeju smo se poučili o značilnostih in življenju polhov. Prikazan je način tradicionalnega lova na polhe – polhanje, ki je bilo na tem območju omenjeno že v trinajstem stoletju in je še vedno aktualno. Predstavljena je tudi uporaba polhov v gospodarske in prehrambne namene nekoč in danes.

Romantični grad Snežnik na Notranjskem je eden od dveh v Sloveniji z ohranjenimi avtentičnimi interjerji iz druge polovice 19. stoletja.

Prijazna in strokovno podkovana vodnica nas je popeljala na sprehod skozi štiri grajske etaže.  Pričarala nam je vzdušje izpred sto petdesetih let, saj so grajske sobe še vedno opremljene s pristnim pohištvom in drugo opremo iz druge polovice 19. stoletja. Saloni in spalnice knezov Hermana in Ulrika, kneginje Ane ter sobe za goste so urejeni prijetno in udobno, napolnjujejo jih številne sedežne garniture s prvotnim oblazinjenjem in ornamentirane peči. Stene krasijo družinski portreti, stare fotografije in grafike. Posebnost je soba v egipčanskem slogu z začetka 20. stoletja. K domačemu vzdušju počitniškega bivališča so prispevali klavir, biljard in gledališki kotiček. Sčasoma se je v gradu nabralo precej lovskih trofej, tudi nagačeni medved, ki je na gradu že več kot sto let. Prostori v predzidju so namenjeni občasnim razstavam, v pritličju pa je poročna dvorana.

Kratka zgodovina gradu Snežnik: Grad Snežnik stoji pod istoimensko goro Snežnik. Zgodovina gradu sega verjetno kar v 11. stoletje, ko so oblast nad Loško dolino prevzeli oglejski patriarhi, ki so z gradnjo trdnjav želeli zavarovati pomembne prometne poti. Takšna pot je potekala tudi čez snežniške gozdove proti Istri in Kvarnerju. Prvotno podobo gradu, takrat še trdnjave naj bi sestavljala dva vzporedna stolpa, povezana s hodnikom, obdajalo pa ju je visoko obzidje, okrog katerega je bil skopan še globok obrambni jarek. Grad se v arhivskih virih prvič omenja leta 1269 v zvezi z gospodi Snežniškimi, Schnebergi in sicer z navedbo Majnharda Snežniškega, Meynardus de Sneperch. Snežniškim so nato v 700 letni zgodovini na gradu sledili še gospodje Rauberji, Lambergi, Eggenbergi, Auerspergi, Lichtenbergi idr., in ne nazadnje Schönburg-Waldenburgi. Grad stoji v bližini nekdanje rimske postojanke v Šmarati, od koder so, v času zadnje knežje družine Schönburg-Waldenburg (1853-1945), prenesli nagrobnike in jih vzidali v zidove v notranjosti gradu. V istem obdobju, torej v drugi polovici 19. stoletja, sta bili njegova notranjost in zunanjost močno predelani. Iz tega obdobja je večina grajskega pohištva, prav tako grajski park z oblikovanimi prvinami krajinskega sloga, ki se je tedaj začel uveljavljati tudi na Slovenskem. Osnovno kompozicijo oblikujejo štirivrstni ter številni dvovrstni kostanjevi in lipovi drevoredi ob poteh do gradu, med njimi so jase ter sprehajalne in jezdne poti. Tik ob gradu sta dve umetni jezerci, ki ju napajata izvira Obrh in Brezno.

V letih 1867-1875 je v grajski pristavi delovala tudi prva slovenska gozdarska šola, ki je vzgajala kadre za gospodarjenje z gozdovi in katere pokrovitelj je bil tedanji lastnik gradu Jurij Schönburg-Waldenburg. Po drugi svetovni vojni je bilo posestvo Snežnik nacionalizirano in je kot lovska postojanka pripadlo državnemu protokolu. Grad je od leta 1983 kot muzej dostopen tudi javnosti. Od 80. let dvajsetega stoletja se na Gradu Snežnik izvajajo tudi številne civilne poroke.

Grad je bil v obdobju od oktobra 2005 do junija 2008 tudi uspešno prenovljen. Danes pa z gradom upravlja Narodni muzej Slovenije.

Po ogledu Lovske zbirke in Polharskega muzeja, ter gradu Snežnik, smo se v lepem jesenskem dnevu sprehodili po okolici, nato pa smo se preko Gorenjega Jezera odpeljali do Žerovnice. Zaposleni Gostilne in picerije »Pri Stani« so nas prijazno sprejeli in nas gostoljubno pogostili. Po odličnem kosilu smo se po prijetnem druženju dobre volje vrnili domov. Zahvaljujemo se SV za zagotovitev varnega avtobusnega prevoza.

This slideshow requires JavaScript.

Viri:

Grad SnežnikRomantični grad na Notranjskem, eden najlepših v Sloveniji;

Grad Snežnik – Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org);

Kontakti:

GRAD SNEŽNIK, Kozarišče 67; 1386 Stari trg pri Ložu;

T: +386 (0)1 705 78 14 in E: grad.sneznik@nms.si;

Lovska zbirka in polharski muzej; TD Loška dolina; Kozarišče 70, 1386 Stari trg pri Ložu

M: 031 288 470;

Gostilna in picerija Pri Stani, Žerovnica 3, 1384 Grahovo;

T: 01 709 13 00; M: 031 837 914; E: info@gostilna-pristani.si;

Slike: g. Jožef Poje, Janez Gomzi – osebni arhiv in spletne strani;

Foto-album: g. Jožef Poje in Janez Gomzi; Loška dolina: Grad Snežnik in okolica, 17. 10. 2024;

Pripravil: Janez Gomzi

Ljubljana, 18. 10. 2024